Dövme Bakımı
Dövmenin görünümü ne yazık ki yapıldığı süreçle sınırlı değil. Güzel ve canlı bir görüntünün elde edilmesi için rutin bir bakım gerekli. Yani kısacası ömrünüz boyunca sizinle kalacak olan dövmenize hayatınız boyunca dikkat etmeniz gerekmekte. Aksi takdirde dövme soluklaşma hatta ince iğnelerin kullanıldığı dövmelerde silikleşme gibi problemler yaşayabiliyor. İşte tüm bunların olmaması için yapılması gerekenler;


 

Özellikle ilk üç gün içinde mümkün olduğunca dövmenin suyla temas ettirilmemesi dövmenin sağlıklı iyileşmesi için oldukça önemli. Sonrasında ise ilk 10 gün boyunca duşa girmeden önce dövmenin üzerine vazelin sürüp sudan korumak gerekmekte.

İlk üç gün rutin bakım olarak dövmeyi zeytin yağı, hindistan cevizi yağı veya kantaron yağı gibi doğal yağlarla sık sık nemli tutmak sonrasında canlı bir görüntü elde etmeye olanak tanır. İlk üç günün ardından sanatçınızın önerdiği herhangi bir dövme bakım kremi veya nemlendirici krem ile bakım devam ettirilir.

 

Yeni yapılmış dövme özellikle yaz aylarında olabildiğince güneşten korunmalı, güneş kremi

kullanılmalıdır. Genel olarak güneş dövmenin parlaklığını azaltan en önemli faktörlerden biridir, bu sebeple iyileşmiş dövmelerde bile güneşe çıkarken ve yaz aylarında yüksek korumalı bir güneş kremi kullanmak dövmenizin uzun süre ilk günkü parlaklığında kalmasını sağlar.

 

Dövme yapıldığı ilk haftalarda ince bir kabuk atabilir, bu durumda kesinlikle yapılmaması gereken şey dövmeyi kaşımak ve soymaktır. Kremleme esnasında hafif ovarak atan kabuğun çıkmasını sağlayabilirsiniz.

İlk ay hamam ve kese kesinlikle yapılmaması gerekenler arasında. Ancak sonrasında kese ve hamam ölü deriyi atmasına ve dövmenin daha güzel görünmesine yardım etmekte.

İlk hafta dövmenin her türlü darbe, sıcak su ve kimyasaldan uzak tutulması önemli.


 

Örnek olması adına işte size dövmenin iyileşmesinde bakımın görsel kanıtı; :)
Korkunç iyileşmiş bu dövmeden sonra bir de iyi iyileşmiş bir dövme;
246 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör